VII Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich przeszedł ulicami Przemyśla!

18 grudnia kolejny raz upamiętniliśmy naszych lokalnych bohaterów, którzy w 1918 roku walczyli o polskość Przemyśla!

Uroczystości 103 rocznicy bitwy pod Niżankowicami rozpoczęliśmy mszą św. w kościele oo. Franciszkanów, którą celebrował J.E. ks. abp Józef Michalik. Po nabożeństwie, z Placu Niepodległości pod Pomnik Orląt na Zasaniu przeszliśmy w marszu.

Jako fundacja krzewiąca pamięć historyczną, pragnęliśmy przypomnieć o heroicznej postawie młodych mieszkańców Przemyśla i Lwowa, którzy w listopadzie i grudniu 1918 roku chwycili za broń i walczyli z ukraińskimi wojskami o polskość tego miasta. W czasie krwawych walk, gdy w Warszawie świętowano już odrodzenie niepodległej Polski, wielu z tych młodych oddało życie.

Wydarzenie zgromadziło ok. 200 osób z całego Podkarpacia. Na czele marszu uczestnicy nieśli transparent: „Granica rzecz święta, chwała Wam Orlęta”. Pod pomnikiem głos zabrał wójt gminy Przemyśl- Andrzej Huk oraz wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski. Hasło tegorocznej edycji nawiązywało do obecnej sytuacji na granicy: „Orlęta wzorem jak bronić granic przed obcym naporem”.

Wspieraj nasze działania!

Dziś polskość Przemyśla jest czymś naturalnym dla wszystkich Polaków, nie było tak jednak zawsze!
W 1918 roku Ukraińcy dążyli do utworzenia swojego państwa, obejmującego wszystkie etnicznie ukraińskie obszary, za taki teren uznali także Przemyśl! Polscy mieszkańcy Przemyśla nie mogli dopuścić do oderwania miasta od polskości, dlatego też chwycili za broń. Wśród nich była także bohaterska młodzież – Orlęta Przemyskie.
Orlęta Przemyskie i Lwowskie walczyły o zarysowanie granicy państwa polskiego, dziś nasi żołnierze i pogranicznicy strzegą nienaruszalności granic Ojczyzny.

Fot: Patriotyczne Podkarpacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *