W Brzozowie uczciliśmy pamięć Jana Chudzika- sekretarza Romana Dmowskiego

16 października w Brzozowie odbyło się spotkanie pt. „Obóz narodowy wczoraj i dziś” podczas którego swoje prelekcje wygłosili prof. Krzysztof Kaczmarski oraz poseł Robert Winnicki.

Prof. Kaczmarski podczas swojego przemówienia przybliżył nam postać Jana Chudzika, przedwojennego narodowca, sekretarza Romana Dmowskiego. Profesor opowiedział o skrytobójczym zamachu na mjr Władysława Owoca podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, członek Obozu Wielkiej Polski i Stronnictwa Narodowego. Właśnie w tym zamachu zginął Chudzik.

Mjr Owoc wraz z Janem Chudzikiem 14 maja, po odbytym wiecu politycznym, gościli u księdza Kazimierza Dutkiewicza, proboszcza brzozowskiej parafii. Dzielili się wrażeniami, podkreślali duże zainteresowanie mieszkańców powiatu programem stronnictwa.

Około godz. 22:30 mjr Owoc i mgr Chudzik opuścili plebanię, kierując się do swych domów. Odeszli zaledwie kilkanaście metrów od furtki posesji, kiedy rozległ się huk wystrzału i obaj mężczyźni runęli na ziemię. Jak wykazała późniejsza sekcja zwłok, ofiary zamachu zostały postrzelone z dubeltówki. Jan Chudzik trafiony w tył głowy, zginął na miejscu. Na plecach majora Owoca naliczono 21 przestrzelin śrutem, który przebił płuca i opłucną, powodując silny krwotok. W ciężkim stanie majora przewieziono go do szpitala w Sanoku. Życie uratowała mu natychmiastowa operacja.

Poseł Robert Winnicki natomiast opowiedział o celach i wyzwaniach środowiska narodowego w XIX w.

Przed prelekcją udaliśmy się na grób Chudzika na Brzozowskim cmentarzu, gdzie złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę.

Wspólnie z Ruchem Narodowym podjęliśmy się inicjatywy odrestaurowania grobu Chudzika, aby powrócił do swoich lat świetności!

fot: Patriotyczne Podkarpacie

Podobne wpisy