W Racławicach odbył się Wieczór Pamięci śp. mjr Marii Mireckiej-Loryś [FOTORELACJA]

23 września, w Racławicach odbył się Wieczór pamięci śp. pani mjr Marii Mireckiej- Loryś. Rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Stanisława BM. Po mszy udaliśmy się do Katolickiego Domu Kultury „Arka”, gdzie sprawnie przeszliśmy do części oficjalnej. Wieczór Pamięci został objęty patronatem pana Lucjusza Nadbereżnego prezydenta miasta Stalowa Wola

Spotkanie rozpoczęło się programem artystyczno—patriotycznym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Dzieci i młodzież, w ludowych strojach zaprezentowali pokaz tańców ludowych, m.in. polonez oraz wokalno-recytatorski. W 2018 roku Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” nadano imię Rodziny Mireckich, na co zgodę wyraziła Maria Mirecka – Loryś. W Racławicach żyła i wychowywała się od 1921 r.

Po części artystycznej rozpoczął się panel dyskusyjny, w którym prelegenci wspominali sytuacje, związane z panią Marią. Gośćmi panelu byli: państwo Mieczysław oraz Krystyna Barnat, bliscy przyjaciele Pani Marii, Tomasz Buczek, pełnomocnik Ruchu Narodowego na Podkarpaciu, Bogusław Tofilski wieloletni działacz narodowy, przyjaciel Pani Marii, oraz nasz gość specjalny, syn Pani Marii, Jan Loryś, który na co dzień mieszka w Chicago. Padło wiele ciekawych kwestii i wspomnień, związanych nie tylko z Panią Marią, ale i całym rodzeństwem, bo przecież każdy z ośmiorga rodzeństwa ma swoje zasługi w walce o Polskę w czasie II Wojny Światowej i po niej.

To był niezapomniany wieczór, pełen emocji, energii i niepowtarzalnego klimatu. Szczególnie ważne w dzisiejszych czasach jest przekazywanie młodym ludziom takich wartości, jakimi kierowała się w życiu Pani Maria oraz cała rodzina Mireckich!

Wieczór Pamięci to tylko jeden z nielicznych elementów naszej fundacji, które mają na celu godne upamiętnienie całej rodziny Mireckich. Nasze działania w najbliższym czasie będą skupione wokół inicjatywy o której informowaliśmy podczas jednej z sesji sejmiku województwa podkarpackiego #PomnikDlaMireckich. Chcemy, by w Rzeszowie powstał pomnik upamiętniający każdego z ośmiorga rodzeństwa. Wszystkich, którym bliska jest idea, zapraszamy do wspólnego wypracowania ostatecznej wizji i dokładnego miejsca upamiętnienia.

Jan Loryś: „Mama została pierwszą kobietą, która była marszałkiem parady konstytucji 3 Maja.”

fot: Patriotyczne Podkarpacie

Podobne wpisy